Vysávání napříště s energetickými limity

Celoevropská regulace domácích spotřebičů, Brusel zatrhne výkonné vysavače, Zakazovací vzteklině je nutné se vzepřít, Domácím vysavačům zvoní umíráček… Takové titulky bylo možné v novinách číst, v podobném duchu se přidala i rádia a rovněž zpravodajské televizní stanice.

O co jde? Tak jako například skončily klasické žárovky a nastoupily ty úsporné, tak jako byla třeba před časem limitována spotřeba vody automatických praček a tak, jak je i jinak kladen obecný důraz na ekologické, ekonomické a energeticky šetrné chování, dochází řada rovněž na vysavače. Cílem je po 1. září 2014 přestat vyrábět a prodávat v Evropské unii domácí vysavače s příkonem nad 1600 wattů. Oficiálním důvodem je snaha o snížení spotřeby elektřiny a splnění klimatických cílů EU. Plán vychází z unijní směrnice 125 EG z roku 2009. Ta se vztahuje prakticky na všechny elektrické spotřebiče v domácnostech i kancelářích.

To, jak obstojí ve světle nových předpisů speciálně centrální vysavače, se v souvislosti s chystanými opatřeními stalo jedním z nejfrekventovanějších témat, jimž se tisk před časem věnoval. Přitom zcela konkrétní příslušné nařízení právě centrální vysávací systémy, stejně jako třeba průmyslové vysavače, z prostředí chystané regulace jednoznačně vyjímá!

Hovoří o tom ing. Lubomír Čermák, jednatel společnosti Smart-Vac, výhradního dodavatele centrálních vysavačů Electrolux pro Česko a Slovensko: „My jsme ve vývoji o pět roků vpředu, nás se chystané evropskounijní opatření nijak nedotkne. Naše produkty totiž limity, o nichž se teď mluví jako o novince, už dávno splňují! Electrolux dlouhodobě určuje všechny trendy v oboru. Pokulhávající konkurence však bude mít nepochybně starosti. Ano, zatím zůstává všechen ten ruch kolem stanoveného limitu 1600 wattů tak trochu nafouknutou bublinou. Zatím se týká pouze vysavačů přenosných. Ale je jasné, že časem dojde k dalšímu zpřísnění podmínek a vysavačům centrálním se to nevyhne. Jenomže jak už jsem říkal, my tyto parametry, na rozdíl od konkurence, splňujeme už dneska. Příslušná komise pochopitelně svůj záměr předem konzultovala s klíčovými výrobci. Na koho se obrátila nejdříve, není těžké se dovtípit. Rozhodně to nebyl někdo, kdo má v Evropě jedno nebo dvě procenta trhu a právě šetrným provozem svých produktů se dvakrát neprezentuje.“

V podobném duchu mluví také ing. Michal Čermák, jednatel společnosti BEAM ČR, která je v ČR výhradním dodavatelem centrálních vysavačů BEAM. A jen mimochodem… Firma se opakovaně umisťuje mezi desítkou nejvýznamnějších zástupců značky BEAM, kterou Electrolux dodává do celého světa. Michal Čermák: „Držím v ruce příslušné nařízení Evropské komise ze dne 8. července 2013, týká se požadavků na ekodesign vysavačů budoucnosti. Vysloveně v článku 4 stojí, že centrální vysavače mají zvláštní charakteristiky a jsou z nařízení splňovat limit 1600 wattů vyloučeny. Přesto mám k této problematice jednu podstatnou informaci. Centrální vysavače Elextrolux – Oxygen a nová řada Beam – Alliance hodnotu uvedenou v nařízení pro vysavače přenosné již dnes splňují! Mají příkon od 1450 do 1600 wattů. Drtivá většina výrobků konkurenčních značek nabízí vysavače s příkonem rozhodně nad 1600 wattů, většinou od 1700 do 1900 wattů. Jinými slovy – nikdo z konkurence v současné době nemá centrální vysavač se stejnými výkonovými parametry, tedy až 700 Airwatt, při dodržení hodnoty příkonu do 1600 wattů. Skutečnosti, že centrální vysavače Electrolux a BEAM překonávají požadavky kladené na příkon vysavačů přenosných, samozřejmě v našich marketingových strategiích využijeme!“

vysavac-electrolux-1

Všechny typy centrálních vysavačů Electrolux představují v oboru svého působení absolutní vrchol. Agregát těchto vysavačů je robustní a velmi výkonný, přesto pracuje mimořádně tiše. Další předností je vybavení Hepa filtrací, která je nezbytná pro nízkoenergetické a pasivní domy. Dodávané hadice Oxygen jsou ve standardu vybaveny elektronickou regulací výkonu. Kromě toho všeho však tento centrální vysavač především splňuje nejpřísnější požadavky, pokud jde o nároky na přísun provozní energie.

vysavac-electrolux-2

Jiný příklad vysoké účinnosti a energetické šetrnosti – typová BEAM Alliance. Tyto centrální vysávací systémy jsou vybavené vertikálně pohyblivými samočistícími filtry s GORE technologií. Tajemství dokonalosti goretexových materiálů spočívá v jejich jedinečné dvousložkové membráně. Část této membrány obsahuje na pouhém čtverečním centimetru více než 1,4 miliardy mikroskopických pórů! Tato technologie filtruje 98% částic velikosti 0,3 mikronu! Navíc toto řešení dokonale chrání vysoce účinný a samozřejmě i mimořádně úsporný motor a proti konkurenčním výrobkům zaručuje delší životnost celého zařízení při stálém vysokém výkonu.