Jde o pohodlí, jde o čistotu, jde o zdraví

Argumentuje se silným výkonem motoru i vysokým dosahovaným pod tlakem. A hlavně pak vynalézavými procesy filtrace. Jenomže totálně účinný filtr zatím nikdo nevyrobil a praktickou podobu procesu vysávání také v případě používání klasického vysavače nikdo nezmění. Problém, kdy vzduch z výfukového potrubí například při vysávání podlahy zvedne prach z povrchu nábytku, stěn místnosti, parapetů a třeba záclon, zůstává. Zvířený prach určitý čas setrvá v ovzduší interiéru a po nějaké době se hladce usadí na povrchu všech ploch, které po úklidu měly zůstat čisté.

Odlišný princip

Jedinou obranou je prostě zviřování nedopustit. Silný výkon motoru, vysoký podtlak a perfektní filtraci samozřejmě ano, ale vzduch z výfukového potrubí agregátu se do místnosti nesmí dostat za žádných okolností. Musí být expedován zcela mimo dům.

Jak jednoduché, jak převratné a jak účinné! Právě na tomto principu pracují centrální vysavače.

Výfukové potrubí centrálního vysávacího systému pro rodinný dům či jednotlivý byt v bytovém domě vyústí na střeše či fasádě budovy. Zcela mimo prostor, v němž se pohybují lidé a v němž vyžadujeme dokonalou čistotu. Agregát spojený se sběrnou nádobou vysavače najde místo nejčastěji v garáži či ve sklepě. Zkrátka v místech, kde nejen nebude překážet, ale kde také, při občasné nutné manipulaci s nečistotami na jejich cestě do popelnice, naše případné nešikovné počínání nepoznamená věci či vzduch zásadním způsobem.

Říká se, že ke zvýšení konečného efektu vysávání přispívá umístění pohonné jednotky a kanystru s nečistotami pokud možno v nejnižším místě domu. Ale rovněž agregát uklizený třeba na půdu, když nebude jiná možnost, může permanentně vykazovat skvělou výkonnost. Prach se potrubím řítí rychlostí až 120 km/h a s odporem zemské tíže se motor centrálního vysavače hravě vypořádá.

Jednoduchá instalace

Sací potrubí je rozvedené po domě podobně, jako třeba instalace vodovodní. A motor se spouští pouhým zasunutím hadice s hubicí do zásuvky pomocí uvnitř umístěného kontaktu. Spínač je napájen nízkým napětím, takže se nikdo nemusí bát, že by došlo k poranění elektrickým proudem.

Potrubí se vede stěnami a podlahou, vysavačové zásuvky se situují podle potřeby právě do obou těchto konstrukčních prvků domu. Často stačí v jednom podlaží umístit jedinou zásuvku. Vysávací hadice mívá délku kolem devíti metrů a to k zásahu na jakémkoli místě obvykle stačí. Praxe dokazuje, že pro běžný rodinný dům se většinou nespotřebuje více než dvacet metrů potrubí se třemi zásuvkami a jedinou stoupačkou. Jen u velmi rozlehlých objektů se instalují stoupačky dvě.

Určitou překážkou v zavedení systému centrálního vysávání do už stojícího rodinného domu, bývá nutnost zásahu do jeho konstrukce. Pokud se tedy centrální vysavač instaluje dodatečně, je třeba počítat s jistými stavebními úpravami. Ale lekat se, není třeba.

Nejednou se při rekonstrukci naskytne možnost využít k vedení stoupačky centrálního vysavače nepoužívaný komín, jindy je zcela bezbolestně trubka vedena po zdi a elegantně zakryta sádrokartonem. Ovšem nejvýhodněji se pochopitelně centrální vysavač instaluje do novostavby. A to ve chvíli, kdy se v rámci zušlechťování hrubé stavby pracuje také na dalších domovních instalacích.

Dodavatelé centrálních vysávacích systémů většinou vycházejí stavebníkům vstříc instalacemi ve dvou etapách. Nejprve bývají provedeny rozvody a až následně, v extrému třeba dokonce po letech, dochází na montáž agregátu. V soubojích o každou tisícikorunu, které stavebníci při dokončování domu obvykle svádějí, to většina z nich velmi ocení. Byť nejde v rámci rozpočtu stavby o položku nijak závratnou. Obvykle se uvádí, že centrální vysavač představuje v celkových nákladech zhruba jednu setinu. Tedy u běžného rodinného domu nějakých 30 tisíc korun.

Budoucí samozřejmost

Už také u nás zdatní projektanti a firmy zabývající se prodejem typových projektů rodinných domů, nabízejí jako součást kompletní projektové dokumentace jednoduchý výkres instalace centrálního vysavače. Například ve Skandinávii je však dávno zcela běžné, že projekt instalace centrálního vysavače je dokonce v rámci povolovacího řízení stavby povinný. Někomu se to může zdát až příliš přísné, ale zamysleme se nad takovým postupem.

Svého času mohl být někdo obdobně pobouřen třeba i tím, že je povinností instalovat v rodinném domě vodovod. Proč vlastně? Když je studna na zahradě…

Leccos nasvědčuje tomu, že za několik roků může být i v Česku instalace centrálního vysavače v novém rodinném domě úplnou samozřejmostí. Někoho asi překvapí, že už dnes je centrálním vysavačem vybaveno zhruba 40 procent novostaveb. Jejich majitelé byli jednoznačně přesvědčeni právě kvalitami tohoto zařízení. V případě centrálního vysavače však jde oproti onomu vzpomínanému vodovodu, který v minulosti prošel srovnatelným procesem, nejen o nesporné pohodlí, ale také o aspekty hygienické. Mnozí se dokonce nebojí říkat, že jde doslova o zdraví.

Ano, zdravotní pomůcka

Klinické studie prováděné ve Spojených státech, jednoznačně potvrzují, že skutečně dobrý centrální vysavač přesvědčivě přispívá k celkovému ozdravění obytného prostředí. V domácnostech, kde začali takový vysávací systém pravidelně používat, se prokazatelně zlepšila obyvatelům jejich schopnost dýchání, kvalita spánku a ustoupily také různé oční potíže!

Tolik vědecká šetření, ale jsou zde i výsledky z praxe, tentokrát rovněž domácího původu. Tím, že umějí stoprocentně odstranit vysávaný prach, částice nejrůznějších nečistot, pyly, zvířecí spory a další rozličné alergeny, snižují centrální vysavače mimo jiné i alergické reakce různého původu. A alergikům přinášejí značnou úlevu od jejich problémů.

Takže rozhodně nejde o nadsázku, když budeme tvrdit, že centrální vysavač je nesporně účinným pomocníkem v domácnosti, stejně samozřejmým prostředkem k dosažení dokonalé čistoty, ale dnes už svým způsobem i ulevující zdravotní pomůckou.

Ovšem ani v kategorii centrálních vysavačů nelze paušalizovat a očekávat jako samozřejmost, že všichni výrobci dodávají výhradně prvotřídní kvalitu. Jak se orientovat, co je podstatné? V prvním kroku, ostatně jako všude jinde, se vyplatí hledět na původ výrobku. Značkový výrobce určitě nabídne víc, než jakýkoli produkt z kategorie bezejmenných dodavatelů.

Co je podstatné

Čerstvé údaje o prodejnosti například říkají, že značka Electrolux, pod jejíž křídla patří i BEAM, má momentálně téměř čtvrtinu evropského trhu, zatímco žádný z dalších výrobců nepřekračuje jednotky procent.

Jiným kritériem jednoznačného kvalitativního zařazení je třídění podle klíčové vlastnosti centrálního vysavače – účinnosti filtrace. Jde o schopnost filtru zachytit dané množství částic určité velikosti. Sledovaným parametrem je rozměr udávaný v mikronech. Za kvalitní filtraci je obecně považován parametr, kdy filtr dokáže zachytit 98 procent částic velikosti 0,3 mikronu! Připomeňme, že jeden mikron znamená tisícinu milimetru.

Kdo se dokáže srovnat s představou takového rozměru, toho už zřejmě neodradí ani příklad goretexové tkaniny, která má na čtverečním centimetru 1,4 miliónu pórů. Tento fakt stále ještě zaručuje dobrou průchodnost vzduchu, ale zároveň už znamená spolehlivou zábranu průchodnosti mikroskopických částic prachu.

Ale to není všechno! Filtr z tkaniny GORETM zároveň z pohledu zákazníka představuje unikátní filtrační systém. Filtr GORETM zajišťuje při vertikálním pohybu spad prachových částic z povrchu filtru, a díky tomu se filtr nemusí měnit ani čistit po dobu minimálně deseti roků! Patentově chráněná a výhradně používaná, je tato technologie pouze v případě vysavačů Electrolux a BEAM.