Centrální vysavač patří do každé novostavby, ale lze ho instalovat i v rámci rekonstrukce

Veškeré nečistoty a prach, pokud je náhodou nezachytí filtr, při používání centrálního vysavače odcházejí potrubím ven z domu. V tom je největší přednost v porovnání s vysavačem klasickým, kdy vlastně použitý znečištěný vzduch neustále cirkuluje mezi filtrem stroje a plícemi obsluhy, když to jen trochu přeženeme. Centrální vysavač má stoprocentní účinnost, protože veškeré vysáté prachové částice, jsou odváděné mimo budovu a už nikdy se nevrátí.

Centrální vysavač zajišťuje značný komfort při úklidu, chod je i při vysokém výkonu nehlučný a ovládání velmi jednoduché. Navíc uvažme, že takového skvělého pomocníka stavebník získává jen za zhruba jednu setinu celkové rozpočtové ceny domu!

Použití centrálního vysavače v rodinném domě by se mělo stát součástí už dlouhodobých úvah o fungování budoucího domova. Samozřejmě, že je nejlepší, když se systém objeví už v prováděcím projektu a k instalaci dojde ve fázi realizace také všech dalších technických zařízení domu. Ale instalovat pochopitelně lze centrální vysavač rovněž v rámci rekonstrukce či modernizace a dočkat se tak jeho kouzla dodatečně.

Pokud je centrální vysavač instalován do už hotového objektu, nejedná se o nijak drastický zásah, přestože se jistota plného využití všech nabízených výhod neztrácí. To však neznamená, že by bylo vhodné provádět tento zásah svépomocí. Rozhodně se vyplatí spolupráce se zkušeným dodavatelem těchto systémů.

Potrubní a kabelový rozvod se totiž realizují převážně do podlah a do stěn. Je nutné důkladně prověřit místa umístění zásuvek, zvážit možnosti vedení potrubí a prostupy ve stavební konstrukci pochopitelně provést s ohledem na statiku. Jednotlivé díly systému jsou obecně instalovány tak, aby docházelo k co nejmenšímu odporu proudícímu vzduchu. A pokud je to možné, dodržuje se gravitační spád. Sací jednotku je tedy nejvhodnější umístit do nejnižší části objektu. Trubky i jejich zásuvky se rozmisťují tak, aby se pomocí lehké hadice dosáhlo do každého koutu domu. Za zásuvkou se vždy osazuje ostré bezpečnostní koleno. Celý systém je uzavřený a hygienicky nezávadný. Potrubní rozvod lze zrevidovat kamerou a těsnost se kontroluje tlakovou zkouškou. Ke spínání slouží dvanáctivoltový kabelový rozvod.

Zcela zásadním měřítkem kvality centrálního vysavače je vedle parametrů sacího agregátu především úroveň filtrace. Třebaže vysátý vzduch je odváděn mimo objekt… Ano, téměř 98 % nečistot se usadí v kanystru agregátu a ten absolutně nedovolí zpětné proniknutí prachu do místnosti. Zbylá dvě procenta pak jsou v kontaktu s filtrem, který částice menší než 2 µm pustí mimo objekt. Ovšem další kvalita se uplatní až při manuální likvidaci odpadu. A tady hraje rozhodující roli fakt, že například goretexový filtr se chová jako samočistící a nedovolí rozptyl nečistot při nutné manipulaci s nimi.

Filtry tohoto druhu, vedle plejády dalších požadovaných předností centrálních vysavačů, užívá světová jednička v této kategorii ELECTROLUX. Ta pod svými křídly má i největší výrobce vysavačů centrálních – firmu BEAM.